Літературні премії
Всеукраїнська літературна премія імені Всеволода Нестайка
Премію засновано Національною секцією Міжнародної ради дитячої та юнацької книги (UA IBBY), Національною бібліотекою України для дітей, ГО «Українська асоціація працівників бібліотек для дітей» та родиною Всеволода Нестайка за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України для відзначання сучасних українських дитячих письменників.
Премію присуджують за найкращий прозовий (реалістичний, пригодницький) твір для дітей молодшого та середнього віку, що висвітлює життя та проблеми сучасних дітей і спрямований на формування та розвиток гармонійної особистості.
2022
Національна бібліотека України для дітей оголосила ім’я першої лауреатки премії – це письменниця з Мукачево Валентина Попелюшка (Валентина Жук), авторка гостросюжетної повісті для підлітків «Украдені».
Найкращі українські книжки за верcією ПЕН
“ПЕН” (“PEN”) – це абревіатура, утворена від англійських слів “poets”, “playwrights”, “essayists” та “novelists” – “поети”, “драматурги”, “есеїсти” та “романісти”. Англійською слово “pen” означає “ручка”.
Міжнародний ПЕН-клуб (International PEN Club) був заснований 1921 року в Лондоні за ініціативи письменників Джона Ґолсуорсі та Кетрін Емі Доусон-Скотт. ПЕН став однією з перших міжнародних правозахисних організацій, а також першим міжнародним об’єднанням письменників.
Діяльність Українського ПЕН спрямована насамперед на захист свободи слова та прав авторів, сприяння розвитку літератури та міжнародному культурному співробітництву. Уже четвертий рік поспіль в останні дні грудня члени Українського ПЕН укладають список з найкращими вітчизняними виданнями, що вийшли протягом року.
Унікальний рейтинг від фахових літературознавців, які з 2014-го року стежать за ринком українського дитячого і підліткового книговидання та відзначають книжки, базуючись на професійному досвіді експертів із дитячого читання.

Літературна премія імені Джозефа Конрада-Коженьовського
Літературна премія, заснована у 2007 році Польським Інститутом у Києві, вручається раз на два роки.
Премія присуджується українському письменникові віком до 40 років, незалежно від місця його проживання, прижиттєво. Премією відзначаються послідовність у реалізації творчого шляху, інноваційність форми, ламання стереотипів та універсалізм послання.
Міжнародний каталог «Білі круки» (The White Ravens) – це перелік 250 найкращих дитячих книжок із понад 40 країн світу. Вперше вийшов 1996 року. Нині вважається одним із ключових орієнтирів у світі дитячої та підліткової літератури.
Щороку фахівці обирають найкращі видання з книжок, які надходять до Міжнародної Молодіжної Бібліотеки (International Youth Library, IYL) в Мюнхені з усього світу.
250 найкращих книжок зі всього світу, що ввійшли до каталогу «Білі круки», можна побачити на щорічній Дитячій книжковій виставці в Болоньї (Bologna Children’s Book Fair).
Конкурс Best Book Award — щорічна головна премія Львівського міжнародного BookForum, якою з 1995 року відзначають найкращі українські книжки. Організатором конкурсу є ГО «Форум видавців» за підтримки Українського культурного фонду.
«Премія Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва» — премія що присуджується щороку до дня народження Лесі Українки — 25 лютого за твори, які сприяють вихованню підростаючого покоління у дусі національної гідності, духовної єдності українського суспільства та здобули широке громадське визнання.
(Hans Christian Andersen Author Award) — міжнародна премія, яку вручають за видатний внесок у дитячу літературу найкращим письменникам і художникам-ілюстраторам дитячої книги.
Організована 1958 року Міжнародним комітетом з дитячої та юнацької літератури ЮНЕСКО за рекомендацією його засновника та першого президента, видатної діячки світової дитячої літератури Йєлли Лепман.
Премія присуджується IBBY раз у два роки.
Премія пам’яті Астрід Ліндгрен
(англ. Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA) – шведська премія за досягнення в літературі для дітей та юнацтва. Заснована урядом Швеції 2002 року на честь видатної дитячої письменниці Астрід Ліндґрен, з метою посилити інтерес до дитячої літератури у світі та зробити її доступнішою для дітей. Премія вручається щорічно. Призовий фонд – 5 млн шведських крон (450 000 євро).

Одеський міжнародний Корнійчуковський фестиваль дитячої літератури веде свою історію з 2013 року. Це єдиний в Україні фестиваль, цілком присвячений дитячій літературі та творчості, де за підсумками конкурсів друкуються альманахи та збірники творів переможців.
2021
Серед переможців харківські письменники:
III премію у номінації Поезія для дітей отримав Кирило Новиков, «Такие дела».
Диплом за пошуки нових образотворчих засобів і форм у номінації Проза для дітей молодшого віку отримала Людмила Кравченко, «Рассказы для детей».
Диплом за поиски новых изобразительных средств и форм в номинации Проза для детей старшего возраста и юношества отримала Наталія Макей, «Миколчині пригоди».
Диплом за пошуки нових образотворчих засобів і форм у номінації Сценарій для дитячого кіно і театру отримав Дмитро Терновий, «Таємничий перехожий".
- Списки фіналістів IХ міжнародного літературного конкурсу.
Переможці VIIІ міжнародного літературного конкурсу творів для дітей та юнацтва.
Серед переможців та дипломантів багато наших земляків-харків'ян - Ольга Рева, Ольга Тернова, Людмила Кравченко, Дмитро Терновий.
Книжкова премія «Еспресо. Вибір читачів»
Книжкову премію «Еспресо. Вибір читачів» заснував телеканал «Еспресо» у травні 2017 року. Премія покликана відзначати найкращі літературні новинки року, підтримувати інтерес до читання в українців, допомагати читачам обирати цікаві книжки, допомагати видавцям знаходити шлях до читачів.
2021
2020
Всеукраїнський рейтинг «Книжка року»

Ілюстрації харківської художниці –
серед 500 найкращих ілюстрацій світу.
Ілюстрації Інни Масляк до книжки «Кіт, я та кораблики» увійшли в довгий список престижної світової премії з ілюстрації World Illustration Awards у категорії «Дитяче книговидання».


Національна премія України імені Тараса Шевченка (Шевченківська премія) – найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва, заснована 1961 року як Республіканська премія України імені Тараса Шевченка (з 2000 року – «Національна премія України імені Тараса Шевченка»). За роки існування премією нагороджували видатних митців за високоідейні й високохудожні твори та роботи у галузі літератури, образотворчого мистецтва, музики, театрального мистецтва та кінематографії. З 1982 року нею стали відзначатись також кращі твори літератури і мистецтва для дітей та юнацтва. На здобуття Національної премії висуваються нові оригінальні твори, опубліковані у завершеному вигляді протягом останніх п’яти років, але не пізніш як за півроку до їх висунення на здобуття Національної премії.
З 16 березня 2000 року відповідно до прийнятого Закону України «Про державні нагороди України», Національна премія України імені Тараса Шевченка віднесена до державних нагород України. Указом Президента України від 4 жовтня 2010 року визначено, що премія є найпрестижнішою творчою відзнакою за вагомий внесок у розвиток культури.
Харків′янку назвали однією з кращих ілюстраторів
дитячих книжок у світі!
Міжнародна рада з дитячої та юнацької книги (IBBY) оприлюднила Почесні списки авторів, ілюстраторів і перекладачів дитячих книжок зі всього світу. В 2014 році до списку кращих ілюстраторів світу потрапила харківська художниця Марина Пузиренко з книжкою "Лускунчик", що побачила світ у 2010 році у видавництві "Ранок".
За цю ж книжку художниця отримала в 2010 році державну премію імені Лесі Українки.
Премія присуджується один раз на три роки до дня народження Шолом-Алейхема – 2 березня. Лауреатами Премії можуть бути письменники, перекладачі, сценаристи, драматурги – автори творів, що популяризують духовно-культурні надбання українського та єврейського народів і сприяють поширенню позитивного іміджу України в світі.
З 2018 року премію присуджують щороку, а не раз на три роки, як раніше.
Літературна премія імені Наталі Забіли
Літературна премія імені Наталі Забіли – премія редакції відомого популярного дитячого журналу «Малятко» за найкращий літературний твір та найкраще ілюстрування. Премію започатковано 1988 року щомісячним періодичним журналом для дошкільнят та учнів початкової школи «Малятко» з метою привернути увагу до проблем літератури саме для найменших дітей, пожвавлення творчого процесу та окреслення орієнтирів. Вручення премії традиційно проводиться у Національному музеї літератури України в травні місяці.
Обласна літературна премія імені О. С. Масельського
Обласна рада заснувала щорічний конкурс імені О.С.Масельського на кращий літературний твір. Конкурс спрямований на підтримку харківських талантів, а саме: поетів, прозаїків, драматургів, журналістів і, в першу чергу, обдарованої молоді.