Харківщинознавство
Хроніки війни. Харківщина / Харківська обласна військова адміністрація ; ред. А. Рокицька. - Х. : ПП “Естеро”, 2022. - 238 с. : фото.
Харківська обласна бібліотека для дітей отримала у подарунок фотоальбом "Хроніки війни. Харківщина". Це непроста книжка. Видання створене на замовлення Харківської обласної військової адміністрації з метою документування воєнних злочинів російської федерації проти мирного населення України, знищення житла та об’єктів інфраструктури.
Книжка цінна для кожного харків'янина та для кожного українця, адже у ній – закарбована на світлинах правда і пам'ять найстрашніших днів війни.
Життя в метро та сховищах, наслідки обстрілів Північної Салтівки (район міста, у якому мешкало близько пів мільйона людей), історичного центру Харкова та культурних пам'яток, міст та сіл Харківщини, що перебувають на лінії зіткнення та були в окупації.
Розвалені будинки – це не лише стіни та бетон, це зруйновані людські долі, обірвані життя, втрачені мрії.
Дякуючи Збройним Силам України Слобожанщина залишається вільною та незламною. Ми все здолаємо, відбудуємо, але завжди будемо пам'ятати.
Познайомитися з альбомом можна за посиланням. Усіх охочих погортати сторінки книжки власноруч запрошуємо до Харківської обласної бібліотеки для дітей.

Ця книга – продовження публікацій серії «Освіта Харківщини в особах», що вийшли за останні десять років. У нарисах показано педагогічні династії, представники яких упродовж трьох і більше поколінь працювали на ниві освіти. Тут представлені портрети видатних вчених – наставників студентства та відомих вчителів, які присвятили своє життя справі освіти.
Нариси підготовлені колективом викладачів Народної української академії з метою розповісти широкому читачеві про те, як відбувається процес становлення династій та чому серед учителів та викладачів вищої школи таких династій особливо багато.
Панасюк Т.В. Слобожанська ікона XVII-ХІХ ст.
Монографію присвячено вивченню слобожанського іконопису ХVІІ – початку ХІХ ст. та його стильовій еволюції. Уперше становлення регіональної іконописної школи розглядається в контексті формування слобожанина як етнокультурного типу та релігійної культури українських переселенців. Аналізуються іконографія і стильові особливості іконопису в регіоні та наголошується на винятковому значенні українського бароко в його культурі.

Книга висвітлює історію території Сахновщинського району з найдавніших часів до появи району як адміністративної одиниці на поч. ХХ ст. Автор розкриває загальну картину найдавнішого періоду історії краю, зміну його політичної належності.

Харківщина. Чотири дивовижних маршрути: путівник
Запрошуємо здійснити невелику подорож по Харківщині – одному з неповторних куточків Слобожанської землі.
Кожен може вибрати маршрут собі до душі. Поціновувачам архітектури радимо побродити по вулицях і площах першої столиці, охочим побачити місця подвигів і немеркнучої ратної слави – відвідати Соколово, Ізюм, Барвенково. На особливий лад налаштує подорож сковородинівськими місцями. А ще на Харківщині чимало мальовничих куточків – річок і озер, прохолодних лісових джерел, вабить роздолля степів та лісів.
Видання знайомить з найважливішими віхами в історії розвитку міста, з плануванням і забудовою його центральних районів, розповідає про архітектуру та визначні пам'ятки Харкова.
Представлена також оглядова інформація про сучасне життя міста, доповнена необхідними довідковими відомостями.




Книга відомого харківського журналіста присвячена захоплюючій темі - пошуку скарбів. Грунтуючись на документальних матеріалах, автор робить екскурс в історію скарбів і монетної справи в Україні, оскільки саме монети є головним вмістом скарбів в усі віки. Досліджуючи тему, автор стосується її невід'ємної складової - народного фольклору, зібраного в XIX столітті в одному з повітів Харківської губернії.

Його вірші, які він пише з 7 років, ставали сценаріями до його ж пластилінових та мальованих мультфільмів. Перша збірка віршів молодого поета, називається «Почуття», автор їх писав, коли було сумно чи боляче на душі, коли стикався з проблемами – маленькими та світовими, коли спостерігав розпач кохання своїх друзів. Майже в кожному вірші присутній висновок, або повчальний момент (який спонукає робити або не робити той, чи інший вчинок). Ще ви зможете помітити становлення автора упродовж трьох років, що від білих віршів перейшов до ритмічних з римами.

Омара Хайяма можна назвати дивним явищем в історії народів усього людства. Якщо його роботи принесли велику користь в розвитку науки, то його рубаї продовжують підкорювати людей своєю ємністю, лаконічністю, мудрістю. Так і Елеонора Булгакова, харківська поетеса, була підкорена його віршами, всі думки оберталися лише навколо однієї ідеї - написати вірші, як би розмовляючи з Омаром Хайямом. І дуже скоро з'явилася збірка "Діалог з Омаром Хайямом". Вірші про життя, мудрість, земні радості - це творча перекличка через століття.

Хоткевич Г. Там, де не колеться трава. Гнат Хоткевич та його родина.

Хотульов В. Клавдія Шульженко - Життя, любов, пісня.
З цієї книжки ви дізнаєтесь невідомі сторінки життя Клавдії Іванівни, яка зберігала власну гідність, любов до людей і вірність обраній справі всупереч багатьом несприятливим і драматичним ситуаціям в її власній і творчій долі.
Хітушко Е. Тканина життя.
Поетична збірка «Ткань жизни» розповість про сучасність в пошуках внутрішнього світу та про багато іншого.

Автор цієї збірки - член творчого єднання літераторів "Слобожанщина" (2009). У 2010 р. стала переможнецою міського конкурсу "Від слова до слова" в Дергачах, а з квітня цього ж року є керівником Дергачівської літературної студії.
Оковита К.О. Великобурлуччина.
Акціонерна компанія "Харківобленерго". Кроки розвитку.
Ця книжка - буде добрим спогадом про події, про людей, які розвивали і розвивають електроенергетику Харківщини.
Черних Г. Вітер в соснах
Шрамко Б.А. Скирда В.В. Народження Харкова
Ларьков Н.С. Харків космічний.
Книга присвячена заводам і організаціям міста Харкова, які брали участь в освоєнні космічного простору ракетно-космічною технікою. В книжці розповідається про перешкоди і випробування, які прийшлось подолати
харківянам при польоті першої людини в космос.
"Лариса Дешко, нащадок славного роду, цією книгою не тільки виконала місію родинного Нестора-ліописця, піднявши з глибин минулого Каразінську Атлантиду, але й дала взірець суто каразінської "творчої поведінки", яку ми простежуємо абсолютно у всіх членів цієї родини протягом майже трьох століть. Ця книга змушує замислитися над основою буття людини у світі."
Знайома та незнайома Харківщина. Фотоальбом.
Запрошуємо вас до подорожі знайомою та незнайомою Харківщиною! У виданнні представлені памятні й відомі місця, що давно вже стали символами не лише нашого міста та краю, а й усієї країни. Фотоальбом дуже ліричний та емоційний . Він містить усе те, що може здивувати, викликати гордість і захоплення, визначаючи чарівність і неповторність Харківщини.
Видання знайомить читачів зі сторінками історії та сучасного життя одного з провідних промислових, сільськогосподарських, наукових і освітніх регіонів України.
Наведена інформація про вищі навчальні заклади, технікуми та коледжі, професійні училища та ліцеї.
Парамонов А. Харків. Харківська область. Дорогами Слобідської України
Харківщина багата пам'ятними місцями, які зберегли свою самобутність, величезну історичну цінність і є невід'ємною частиною національної культури. Витончені палаци, забуті маєтки, привабливі історичні центри знаходяться поруч із залишками древніх городищ і могильних курганів.
У путівнику розповідається про історію та визначні пам'ятки міста Харкова та Харківської області. У ньому детально описуються головні історичні, культурні та природні туристичні об'єкти. Книга забезпечена наочним ілюстративним матеріалом - картами, планами, схемами, реконструкціями.
Саратов І.Є. Історія харківських гербів.
Місто Харків за всю історію свого існування мав сім гербів. У книзі ви познайомитеся з цікавою та пізнавальною історією гербів Харкова і Харківської області
Слобідські полки. Історія, героїка, атрибутика
Багато ілюстроване видання із серії «Українська колекція» висвітлює яскраву історію слобідських полків, яка нараховує близько трьох століть. Полки були учасниками майже всіх воєн, що вела Росія. Їхні бойові подвиги відзначені всіма почесними нагородами, що існували в царській армії. З полками в різний час були пов’язані долі видатних діячів вітчизняної історії культури.
В книзі представлені однострої, озброєння, прапори та інша атрибутика слобідських полків.
Лукомський Г. Старовинні садиби харківської губернії
Це єдине видання до Жовтневого перевороту 1917 року, яке містить відомості про створені в 18-19 століттях садибних будівлях на Харківщині. У книзі зібрано понад 300 фотографій палаців, флігелів, мавзолеїв, службових будівель. Велика частина цих споруд зруйнована або розібрана.
Багалій Д.І. Історія Слобідської України.
Ця книга – одна із кращих у науковому доробку Д.І. Багалія. На сьогодні це єдина робота з історії Слобожанщини, що охоплює період з моменту його заселення приблизно до початку ХХ століття і включає в себе важливі проблеми історичної географії і етнографії краю, його соціально-економічного і політичного розвитку, історії, духовної культури, побуту.
Ларьков Н.С. Все залишається людям
В книзі відображена наукова і суспільна діяльність колективу Інституту терапії АМН України, заснованого у 1980 році академіком Л.Т. Малою. В основі книги в літературній обробці автора матеріали про співробітників інституту …
Гризодубовський слід в історії авіації
До уваги читачів матеріали наукової конференції і вечір пам’яті, присвячений ювілейним датам сімї Гризодубових. Дослідники діляться досвідом вивчення історичних фактів із життя цих видатних харків’ян.
Київський район: історія і сучасність
Історія життя Київського району м. Харкова кінця ХХ- початку ХХІ століття. Автори книги мали на меті залишити потомкам пам’ять про день нинішній. Тут максимально представлені колективи підприємств, організацій, навчальних і медичних закладів, усіх тих, хто прославив не тільки район, але і Харківщину.
Це перше регіональне енциклопедичне видання в Україні, створене за всіма принципами енциклопедичної літератури в алфавітному порядку висвітлюється історія, культура, освіта, народне господарство Валківського району Харківського області, а також представлено біографічні статті про найвидатніших уродженців краю, одного з найстаріших регіонів Слобожанщини. Видання ілюстроване численними фотографіями, картами і планами.
Вишневська М. Щоденник харківської гімназистки
Щоденник Марії Вишневської буде цікавим читачам різного віку своїми тонкими, іноді наївними і зворушливими записами юної дівчини духовне і фізичне зростання якої припало на складний період міжвладдя.
Бейдін Г.В., Григорьянц М.Н. Скарби і монети Харківщини
Знахідки монет і скарбів часто сприймаються нами як гра випадку або посмішка долі, однак їх місцезнаходження і умови зберігання дають багату історичну інформацію.
Чому на Харківщині знайдені лише одиниці монет часів Київської Русі? Чому клади золотої Орди сконцентровані тільки в околицях Харкова? Звідки таке багате зібрання римських монет, невже римляни дійсно мешкали на Слобожанщині? На ці та інші питання дадуть відповіді харківські дослідники, які займаються нумізматикою та археологією.
В книзі описано близько 150 номіналів і типів монет, знайдених на Харківщині.
Булига А. Слід на землі. Славетні імена Шевченківщини.
Книга, присвячена людям, які залишили помітний слід в історії невеликого району сільської глибинки Харківщини – М. Кропивницькому, Л.І. Бубліченку, В.Т. Гуньку та Ю.К. Апазіді.
Шевченківщина завжди славилася талановитими та працьовитими людьми, чимало з яких навіки ввійшли в історію.