arch

Бібліовісті

Рубрика «Літературна Україна:ексклюзивне інтерв’ю» 35

Ідея нової рубрики Харківської обласної бібліотеки для дітей «Літературна Україна: ексклюзивне інтерв’ю» виникла під час карантину як нагальна потреба часу. Веде її співробітник нашої бібліотеки, журналіст, Олександр Кузьменко. Маємо на меті познайомити вас, любі наші читачі, з літературними особистостями України.

 

"Мої оповідання народжуються зі спостережень, від котрих нікуди не подінешся. Яна Вовк"

224535568 3028137397456701 3399550161536150031 n

 

Сьогодні нашою співрозмовницею стане харківська письменниця, педагог та писанкарка Яна Вовк, з нею ми торкнемось питань джерел натхнення та психології в її творчості.

Розкажіть нашим читачам трохи про себе та Ваш життєвий шлях.
Людина я творча й непосидюча скільки себе пам’ятаю. Багато дітей люблять малювати, грати у школу, мандрувати, вигадувати казкові історії. Але в мене це залишилось на все життя. І професію обрала чудову, творчо-непосидючу: викладаю декоративно-ужиткове мистецтво дітям. Під час роботи з ними реалізуються мої образотворчі й педагогічні здібності, іноді занурююсь у розпис керамічних мальованок, поповнюю власну колекцію, готуючись до виставок. А більшість вільного часу віддаю літературі. Хоча, коли працюєш над рукописом, особливо над великою прозою, складно назвати це вільним часом.

 

Що Вас надихає на Вашу творчість?
У будь-якому творі мене приваблює перш за все психологічний образ персонажу, внутрішня мотивація, здатність на певний вчинок чи навпаки. Теми добираються наче самі собою, вони навколо нас, їх навіть не треба шукати. А ще доволі часто мене пробиває на іронію. Бо з нашим менталітетом це найкращий спосіб зберегти нерви. Так народилося кілька іронічно-сатиричних оповідань з майбутньої збірки. Але деякі теми настільки болючі, що моя іронія вщухає.

Який з Ваших текстів Ви вважаєте для себе визначним і чому?
Визначною в якийсь час для мене стала перша друкована книга, повість «Там, де немає дзеркал». Це важливий крок, але треба рухатись уперед, і я відпустила її від себе.

Про письменників, кажуть, що вони володарі слова. Що читачі можуть взяти собі з Ваших текстів?
Із книги читач може взяти не більше, ніж побачить. Існує вислів, що одна книга для тисячі читачів – це тисяча різних книг. Мені цікава психологія, то звісно в моїх творах присутній ланцюжок дія-наслідок, випадковість-закономірність, свідомість-результат. Добре, якщо комусь мої твори підкинуть корисну думку чи подарують певні емоції.А загалом завжди хочеться закласти несподіванку чи родзинку навіть у малу форму.

Яких письменників Ви можете порадити - закордонних та вітчизняних? Що саме з їх творчого доробку і чому?
За цікавою психологією можна звернутися як до наукових видань, так і до художніх творів. Це такі автори як Клод Штайнер, Андрій Курпатов, Майкл Шейбон, Артур Хейлі, Кобо Абе... З історичних, що студіювала останнім часом, це книги Дмитра Багалія - про Харків.

Що Ви пишете зараз? І які плани у Вас на майбутнє?
У прозі мені цікаві різні форми й жанри. Повість «Там, де немає дзеркал», яка вийшла друком у 2020 році, написана на межі жанрів, найближче до модернізму. Мій перший роман, який я колись таки доведу до ладу - історичний. Є чимало матеріалу роману-фентезі. Але зараз я працюю над сучасним романом. Та іноді народжуються оповідання – із спостережень, від котрих нікуди не подінешся.
Згадала містера Фікса з мультика. «Містер Фікс, у Вас є план?» У мене є щоденник, у якому чимало записів на кілька тижнів і далі.Тож попереду багато роботи.

Довідка. Яна Вовк.
Народилась у Харкові 18 липня 1973 р. Закінчила ХНПУ імені Г.С.Сковороди. Працює керівником творчої студії «Хобі» в Харківському ЦПО «Вектор». Учасниця Харківського міського клубу писанкарства з 2013 р. Декілька робіт зберігаються в Художньо-меморіальному музеї І.Ю.Рєпіна у місті Чугуїв Харківської області та у міському Харківському історичному музеї.
Літературний шлях:
2019 р. – лауреатка обласного літературного семінару "Молода Слобожанщина",
2020 р. – лауреатка міжнародної літературно-мистецької премії ім. Пантелеймона Куліша за книгу "Там, де немає дзеркал".
2021 р. – лауреатка Міського щорічного літературного конкурсу духовно-філософської та громадянської поезії і прози "Людина. Доля. Епоха".

 

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Вверх