arch

Бібліовісті

Рубрика «Літературна Україна:ексклюзивне інтерв’ю» 34

Ідея нової рубрики Харківської обласної бібліотеки для дітей «Літературна Україна: ексклюзивне інтерв’ю» виникла під час карантину як нагальна потреба часу. Веде її співробітник нашої бібліотеки, журналіст, Олександр Кузьменко. Маємо на меті познайомити вас, любі наші читачі, з літературними особистостями України.

"Я хочу, щоб мої тексти надихали читачів на зміни.

Євгенія Завалій"

 

212582597 375704067452101 5272978875787170412 n  Сьогодні нашою співрозмовницею стане українська письменниця та волонтерка Євгенія Завалій. З нею ми поговоримо літературну творчість та її боротьбу за сортування сміття.

Доброго дня! Розкажіть нашим читачам трохи про себе та Ваш життєвий шлях.

Я авторка повісті «Це всі ми», пишу оповідання. Працювала в різних соціальних проєктах. В 2014-2017 була волонтером АТО і військового шпиталю м. Одеси. В 2020 вийшла моя перша книга. Зараз працюю над новими літературними текстами.

Що Вас надихає на Вашу творчість?

Як це не дивно, писати мене надихають проблеми. Декілька років тому я їхала з Одеси в Київ і побачила, які жахливі і брудні у нас узбіччя, скільки сміття в лісі. І я подумала, цікаво, чи є якась дитяча книжка про сміття. Пошукала і не знайшла, тоді я вирішила її написати. Я подумала, що може, діти прочитають, виростуть і не будуть стільки смітити, будуть більш дбайливо ставитися до природи. Я завжди пишу про те, що важливе і цінне для мене.

Який з Ваших текстів Ви вважаєте визначним для себе і чому?

Моя перша книжка «Це всі ми» дуже важлива для мене. Це книга для дітей і підлітків на екологічну тематику, вона про те, що кожен може робити маленькі кроки, як от сортувати сміття, прибирати пляжі, проводити інформаційну кампанію, і всі разом ми можемо врятувати планету від забруднення. Був дуже складний шлях до видання цієї книги. Багато видавців казали, що ця тема не є цікавою для українського суспільства. Але як виявилося ця тема дуже турбує і дітей, і підлітків, і батьків з вчителями. У мене було багато зустрічей з читачами до карантину і дуже цікаві бесіди. Приємно, що книга потрапила у довгий список «Дитяча книга року ВВС».

Про письменників кажуть, що вони володарі слова. Що читачі можуть взяти собі з Ваших текстів?

Мені б дуже хотілося, щоб читачі роздумували над тим, як ми живемо і що можна змінити. Щоб мої тексти надихали їх на зміни. Щоб вони хотіли спробувати щось нове, наприклад, цікаву подорож або почати сортувати сміття.

Яких письменників Ви можете порадити – закордонних та вітчизняних? Що саме з їх творчого доробку і чому?

Перш за все я раджу читати, бо література розвиває критичне мислення і розширює горизонти. Читати важливо, ми з друзями вже 3 роки ведемо блог на фейсбуці під назвою «Екземпляри», де ми пишемо відгуки на книжки, видані в Україні. З вітчизняних авторів я б порадила Сергія Жадана – його поезію і прозові твори «Месопотамія», «Інтернат», «Ворошиловград». Романи Юрія Андруховича, зовсім нещодавно вийшов новий під назвою «Радіо ніч». Прозу і есеїстику Оксани Забужко, цього року мене вразила її книга вибраних есеїв «Планета полин». Один з найулюбленіших українських сучасних письменників – Тарас Прохасько, і якщо ви раптом не читали його роман «Непрості», дуже раджу. Цього року вийшов дуже глибокий і об’ємний роман Софії Андрухович «Амадока». Мені дуже сподобалася книга Андрія Любки про подорож Балканами «У пошках варварів». Також важливо перечитувати класичні твори і відкривати для себе знову українську літературу. Зараз перечитую Лесю Українку і знаходжу там нові глибини. Із закордонних авторів зараз мені дуже цікава нобеліантка Ольга Токарчук, вразив її роман «Книги Якова».

Що Ви пишете зараз і які плани у Вас на майбутнє?

Зараз я працюю над серією книжок для дітей, які будуть називатися «Місія: «Порятунок». Це історії про різних тварин і комах, які сьогодні потребують нашої допомоги. Перша книга серії про ведмедів вийде вже в лютому 2021 у Видавництві Старого Лева. Це буде дуже гарне ілюстроване видання, в якому читач знайде художню історію, багато цікавих фактів, а також зможе долучитися до порятунку тварин.


Красно дякую Вам за розмову!

Олександр КУЗЬМЕНКО, Харків

Довідка. Завалій Євгенія. 24.11.1983. Освіта вища. Твори: «Це всі ми», повість для підлітків, видавництво «Чорні вівці», 2020. Оповідання «Марія, яка не любила Різдво», збірка «Коли сніг пахне мандаринками», Видавництво Старого Лева, 2020

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Вверх