zd title

«Vaietudo bonum optimum! – «Здоров'я – найвище благо!»
Що таке здоров'я? Що таке хвороба? Чому одні люди здорові, а інші хворі?
У цьому розділі можна знайти відповіді на ці та багато інших питань.

Бережіть зір змолоду

 

это важноЗір – чудовий дар природи, завдяки якому людина сприймає зовнішній світ. Ми бачимо сонце та зірки, батьків та квіти, дерева та птахів.

Сучасні діти розвиваються дуже швидко. Вже зовсім не дивує трирічний малюк, який легко користується планшетом і мобільним телефоном. До школи багато дітей читають, вміють писати й навіть майже професійно користуються комп'ютером. Але чи так це добре для здоров'я дитини та особливо – для її зору?

 


очкиОсь і виходить, що вже серед дошкільнят виявляється достатня кількість малюків із короткозорістю та іншими проблемами зору, які лише посилюються з початком навчання – з першого до третього класу. Адже тепер дитині доводиться довго засиджуватися за зошитами та підручниками, вона менше гуляє, і, звичайно ж, не відмовляється від гаджетів. Шкільне навантаження постійно зростає – і ось, до старших класів вже третина учнів можуть потребувати допомоги лікаря-офтальмолога.

Лікар не тільки за потреби призначить окуляри, розповість, як правильно доглядати за нашими очима та давати їм перепочинок, а й розкаже, які фактори впливають на здоров'я очей.

Профілактикою хвороб очей у дітей є здоровий спосіб життя, а саме:

  • Для ефективного кровопостачання очей необхідна правильна постава та здоровий хребет;
  • Важливо не перенапружувати зір – у перервах між заняттями необхідно давати очам відпочити до 15 хвилин через кожні 30-40 хвилин;
  • Обмежити до мінімуму час роботи за комп'ютером;
  • Відмовитись від тривалого перегляду телевізійних програм на користь прогулянки на свіжому повітрі;
  • Створити гарне освітлення робочого місця. Світло має бути з лівого боку столу.

Дуже важливо забезпечити надходження в організм вітамінів та мікронутрієнтів, які захистять очі від несприятливих факторів. Дитині потрібен вітамін А – він бере участь у формуванні зорового пігменту родопсину, необхідного для зору у темряві та сутінках, захищає рогівку від пересихання, покращує стан тканин ока. Які продукти містять багато цього вітаміну? Вітаміном А багаті морква, гарбуз, броколі, персики, диня. Серед продуктів тваринного походження ретинол є в риб'ячому жирі, печінці тріски, молоці, яйцях, вершковому маслі та інших.

Вітамін Е – сильний антиоксидант, який захищає тканини від пошкоджень вільними радикалами. Допомагає покращити живлення тканин ока, функції зорового нерва. Ви любите насіння та горіхи? Чудово! У них багато вітаміну Е, а також у рибі, соняшниковій та вершковій олії. А ще потрібно їсти зелень, злакові, цілісні зернові, висівки, броколі, шпинат.

Вітамін В2 або Рібофлавін – дуже важливий для адаптації очей до темряви, знижує їхню втому та покращує гостроту зору.

Ось кілька найкращих рибофлавінових продуктів, які можна додати до свого харчування: яловича печінка, натуральний йогурт, молоко, яйця, сочевиця, гриби, квасоля.

Цинк - антиоксидант, важливий фактор росту та поділу тканин, необхідний для покращення регенерації клітин ока, їхнього захисту. Будь-яке м'ясо, чи то яловичина чи курка, є чудовим джерелом цинку. Люди, які не люблять м'ясо, можуть отримати цинк із бобових. Корисно їсти гарбузове насіння. Не відмовляйтеся від йогурту та яєць.


глаза ребенкаВИДИ ВПРАВ ДЛЯ ОЧЕЙ ДЛЯ ДІТЕЙ

Існує великий перелік вправ для зміцнення м'язів очей дітей. Уважно ознайомтеся із запропонованими варіантами та чітко дотримуйтесь інструкцій.

ЛАБІРИНТ

Дитина дивиться на таблицю, на якій намальовані хвилясті лінії та круги різного кольору. Протягом хвилини він повинен повільно водити очима цими лініями.

МАЯТНИК

На відстані 35-40 см від очей потрібно повісити маятник: великий ґудзик на нитці або щось схоже. Протягом 30 секунд цей маятник повинен розгойдуватись, а дитині необхідно стежити за її рухами. Потім потрібно зробити перерву та протягом наступних 30 секунд дивитися у вікно.

ЖМУРКИ

Необхідно заплющити очі, дорахувати до п'яти та плавно відкрити їх, потім повторити вправу ще 7-8 разів. Можна виконати і таку вправу: швидко-швидко моргати протягом 5 секунд, потім 1-2 секунди відпочити і повторити завдання ще 5 разів.

ДАЛЕКО-БЛИЗЬКО

Дитина встає біля вікна та протягом 10 секунд розглядає найдальший предмет на вулиці. Потім він переводить погляд на картинку, яку батьки попередньо наклеїли на скло, і розглядають її також протягом 10 секунд, після чого знову повертаються до далекого об'єкта. Виконувати вправу потрібно 7-8 разів.

ВІСІМКА
Малюкові необхідно уявити собі цифру вісім і намалювати її очима. Якщо дитина ще маленька і їй складно впоратися з цим завданням, батьки можуть написати вісімку на аркуші паперу, щоб малюк обвів її поглядом. Спочатку вісімка має стояти вертикально, а потім горизонтально, як знак нескінченності. Обидві цифри потрібно "обвести" по 7-8 разів.

ХРЕСТИКИ НУЛИКИ

Вправа виконується в кімнаті: спочатку потрібно повільно накреслити очима «хрестик», від верхнього лівого кута кімнати в правий нижній і від правого верхнього в лівий нижній, а потім «нулик». 5-6 повторень буде достатньо. Старші діти можуть робити вправу із заплющеними очима. Важливо, щоб голова залишалася нерухомою.


ВІДПОЧИНОК

Наприкінці гімнастики очі мають добре відпочити. Потрібно закрити їх, дорахувати до 15 та знову відкрити на пару секунд. Достатньо 5-6 повторів.

 


Зір дає людям 90% інформації, що сприймається із зовнішнього світу. Хороший зір потрібен людині для навчання, відпочинку, повсякденного життя. Отже, очі є не лише дзеркалом душі, а й дзеркалом загального стану людини.