zd title

«Vaietudo bonum optimum! – «Здоров'я – найвище благо!»
Що таке здоров'я? Що таке хвороба? Чому одні люди здорові, а інші хворі?
У цьому розділі можна знайти відповіді на ці та багато інших питань.

Хороший сон – запорука здоров'я!

 

kak spat detiСередньостатистична людина витрачає на сон третину свого життя. Повноцінний сон дуже важливий у формуванні здоров'я зростаючого організму. Сон – необхідний стан. Поки людина спить, його організм працює в особливому режимі.

Недосипання дитини набагато небезпечніше, ніж недолік сну у дорослого. Діти, які сплять значно менше норми, повільніше ростуть і розвиваються гірше однолітків. Це легко пояснюється.

По-перше, під час сну виробляються гормони росту.

По-друге, хороший міцний сон сприяє кращому запам'ятовуванню та засвоюванню отриманої раніше інформації.

 

Читати далі

Наука відпочинку

    Що за дивина – наука відпочинку? Відпочинок – це задоволення, це радість. Потреба у відпочинку – примітна властивість усякого живого організму. І люди створені так, що працювати безперервно вони не можуть: виснажуються, «перегріваються», немов старий ламповий телевізор. Спробуйте нести важку сумку, не змінюючи руки: рано чи пізно онімілі пальці розіжмуться, і сумка впаде на землю. Тому природа знайшла вихід – періодично змушувати кожну істоту відновлювати сили. Сигналом до відпочинку служить втома.

   105365 p Термін «втома» застосовується до різних, навіть найміцніших матеріалів, які руйнуються під дією постійних навантажень і напруги. Що вже говорити про живих істот. У людини втомлюються і кожна клітинка, і весь організм. Стомитися можна фізично і морально, від важкої роботи і нервової обстановки, від інтелектуальної напруги і тяжкої нудьги, від горя й радості. Втома виникає й тоді, коли люди занадто довго навантажують роботою якусь одну систему в організмі: або весь день переносять вантажі, або вирішують складні завдання, так що «розум за розум заходить», або цілий день проводить перед комп'ютером, після чого перед очима  все пливе …

 

    Сучасний спосіб життя вимагає максимальної енергії, постійного контролю та уваги. Деякі питання необхідно вирішувати негайно. У подібній метушні проходить увесь день. Наступний день також насичений подіями, питаннями, які потрібно терміново вирішити. На відпочинок часу вже не залишається. І тоді виникає синдром хронічної втоми – хвороба, яку досить складно вилікувати. Адже недарма кажуть: «Якщо людина не знаходить часу на відпочинок, то незабаром їй доведеться витрачати час на лікування». Що ж таке повноцінний відпочинок? Це  наука, але наука особливого роду. І як інші науки вона має свої закони і правила.

     Важливість відпочинку розуміли ще в сиву давнину. Мудрі китайці говорили: «Хто не вміє відпочивати, той не може й добре працювати». Запам'ятайте, а краще запишіть на окремий аркуш і повісьте у себе перед очима прості  Правила Відпочинку:

Відпочинок – не відмова від роботи, а турбота про відновлення сил.

Відпочинок – активний!

Відпочивати до того, як настане втома.

Короткі часті відпочинки кращі за рідкі довгі.

Відпочинок – це зміна діяльності.

    Тепер про ці правила – детальніше !!!

    Ваш відпочинок – не ваша особиста справа, а ваш обов'язок перед суспільством. Ви зобов'язані вчасно і повноцінно відпочивати, хочете ви цього чи не хочете. Це потрібно для справи. Знаменитий американський підприємець, банкір і фінансист Джон Морган говорив: «Відпочинок необхідний. Я можу зробити річну порцію роботи за дев'ять місяців, але не за дванадцять».

    Відпочинок – це не неробство. Відпочинок – це інша частина вашої роботи: робота з відновлення сил та енергії.           

    Завжди зберігайте сили на роботу під назвою «Відпочинок». Іноді від втоми немає сил навіть прогулятися. Пам'ятайте: невелика втома знімається швидко, а сильна –довго. Попередьте втому! Поки є сили – організуйте відпочинок.

    Відпочинок повинен бути періодичним і дробовим. Для більшості людей оптимальним режимом є відпочинок 10 хвилин щогодини. Тому коли напружено працювати  три години поспіль без перерв, для відновлення сил знадобитися вже година, тобто 60 хвилин ...  Відпочинок раз на тиждень, взагалі, прописаний у багатьох релігіях. Як мінімум 25 днів рекомендується відпочивати щороку.

     Усі знають або, принаймні чули: «Відпочинок – це зміна діяльності». Як організм, ми складаємося з трьох частин: Тіло, Розум і Душа. Повноцінний відпочинок – це відпочинок тіла, розуму і духу. Протягом дня в різних видах діяльності колись працює переважно наше тіло, колись більше зайнятий розум, колись трудиться душа. Подбайте, щоб у вас відбувалося чергування цих навантажень, і тоді, при грамотній організації своєї роботи, ви тільки і будете робити, що відпочивати з ранку до вечора.        

     Найчастіше люди втомлюються не стільки від фізичного навантаження, скільки від розумової роботи, емоційної і духовного праці. Але ми чомусь відпочиваємо так, ніби втомилися саме фізично. Це називається ілюзією фізичної втоми. Боротися з нею потрібно за допомогою фізичного навантаження. Якщо після роботи ви ляжете відпочивати на диван, то користі від такого проведення часу буде небагато. Краще поїхати кататися на велосипеді, пробігти кілька кілометрів, поплавати в басейні. Ці вправи покажуть організму, що фізична втома була вдаваною, що ми сповнені енергії. Після навантаження кров розженеться, зникне застій, а ви відчуєте прилив сил і друге дихання.

   Ще одне правило хорошого відпочинку, а також збереження здоров'я, – правильний сон. Якщо ви хочете щоранку вставати бадьорими і відпочилим, дотримуйтесь наших порад:sleep

 

не лягайте спати до тих пір, доки не відчуєте сонливості, навіть якщо вже пізно. Якщо сон не приходить, робіть що-небудь, що повністю поглинає вашу увагу, наприклад, читайте, і сприяє розслабленню. За потреби, розучіть прийоми розслаблення;

не слід на ніч наїдатися, уві сні їжа буде погано перетравлюватися, і сон буде неспокійним. Неперетравлена їжа перейде в шлаки і отрути;

найкращий час для сну: з 23 вечора і до 2 години ночі. Значить, потрібно лягати не пізніше 11 години вечора. Якщо втомилися – лягайте раніше; 

виробляйте єдиний ритм сну. Встановлюйте будильник на один і той же час кожен день і не "відсипайтеся" за будні по вихідних днях. Після 7 ранку сон неспокійний і тривожний, і практично марний. Значить – вставати треба о 7 годині ранку. Це буде легкий, і корисний для здоров'я підйом. Організм звикає вставати в один і той же час, і Вам незабаром навіть не буде потрібен будильник. 

Не слід забувати і про класичні "секрети" хорошого сну: добре провітреному приміщення спальні, не дуже м'яка і не дуже жорстка постіль.

108374463 3249162 ZimniyturizmПам'ятайте головне правило живих систем: якщо жива система (наприклад, ви) енергії і сил отримує менше, ніж віддає – така система скоро стане мертвою. Якщо енергії і сил прибуває більше, ніж убуває – жива система продовжує жити і радіти.

   Хочете бути живим і бадьорим якомога довше? Тепер ви знаєте, що робити. Тож,  на відпочинок – з чистою совістю!